Megint egy teszveszes bejegyzés, ha már van feldobott téma, kihasználom. :)
Utólag látom, hogy mennyire hosszú lett, csak akkor lesz türelmed végig olvasni, ha érintett vagy a témában - ha most vársz babát. Viszont ezt a bejegyzést kifejezetten kismamáknak is szántam! :)
Olvastam néhány verseny-bejegyzést a témában, én próbálok olyasmit írni, ami inkább a hozzáállást fejti ki, mint a konkrét dolgokat. Tekintve, hogy a legtörp is 4 éves elmúlt már, nem mostanában babáztam (ám az elmúlt 12 és fél év alatt ötször), meg aztán: szerintem konkrét listát egyszerűbben találni a neten bárhol, mint segítséget az általános elvekhez, amiket szerintem ki kell alakítani a mai világban ahhoz, hogy ne azt érezze az ember, hogy semmire nincs pénze. Szerintem sokkal jobb érzés azért nem megvenni valamit, mert meggyőződésem, hogy nincs rá szükség, mint azért, mert nem elég rá a keret - még ha ez utóbbi is igaz sok esetben.
Körülbelül tudja az ember, hogy mennyi pénzt tud szánni egy baba érkezésekor a szükséges dolgok beszerzésére - esetleg a rokonokat, barátokat is be lehet tervezni egy-egy kisebb kiadásnál. (Szerintem nem ciki megmondani, hogy mondjuk ne ruhácskát hozzon az újszülöttnek, hanem egy csomag pelust, vagy egyebet. De ha ragaszkodik a ruhához (mert azért valljuk be, nőként azt a legjobb nézegetni, kiválasztani :) ), akkor kérjük meg arra, hogy nagyobb, mondjuk 68-as, 74-es ruhát hozzon, ami ugyan nem kell rögtön, de a nagyobb méretekre hosszabb ideig lesz szükség, így több is kell belőle, meg talán többször is lesz a babócán egy-egy ajándékba kapott, szebb rugi.)
Ha meg van az összeg, amit a babára/anyára tudunk szánni, akkor következhet egy lista, azokról a dolgokról, amik biztosan kellenek majd. Nagy vonalakban kiindulhatunk abból, hogy az első fél évben mit csinál egy gyerkőc: eszik, alszik, sír, pisil..., büfizik. Tehát: kell cumisüveg - ideális esetben (és miért ne gondolnánk, hogy minden rendben lesz :) ) vizet, esetenként; anyuka távollétében; lefejt tejet kap benne (új - szerintem elég a kisméretű, ha mégsem, később is ráérünk nagyobbat beszerezni). Kiságy, vagy egy családi ágy, amin akkor is biztonsággal ott tudod hagyni, ha nem vagy mellette (én az együtt-alvás híve vagyok, a témában itt olvashatsz ). Az alváshoz, még ha együtt alszotok is, kell a babának egy kis takaró, kis paplan. Ha sír, valahogy meg kell vigasztalni - a vigasztalások nagy része nem kerül pénzbe, de azért van, ami igen, és sokat segít a fáradt anyukának: hordozókendő, vagy babazsák (én imádtam mindegyiknél, szerintem a babának is jó ringatózni rajtam, nekem is jó volt, hogy olyan, mintha megint a pocakomban lenne, de azért le lehet tenni, ha elfáradtam. :) ) A pelenkát nem tudod megúszni, muszáj. :) Én az eldobhatóra szavazok, de a legkisebb méretből ne tárazz be nagyon sokat, mert hamar kinövi. Szerintem anyakínzással felér, ha rögtön moshatót veszel, de ha ez az elképzelésed, tégy úgy. :) Én próbálkoztam a moshatóval, nem nekem találták ki, máshogy védem a környezetet, de tudom, hogy gazdaságos is hosszútávon, meg jó is a törpének. :) Az eldobható pelus márkájának kiválasztásánál érdemes próbálkozni mindenfélével - én eleinte mindig a 2 nagyobb márkából vettem, aztán pár hónap után, már megfelelt akár a dm-es, akár a tescoban kapható (nem a legolcsóbb, nagyon gagyi, azt ki se próbáld, ha nem akarsz bosszankodni, legfeljebb, ha óránként cserélni akarod a törpén a pelust, de akkor meg ugyanott vagy árban, sőt !) Ezek mellett még kell textil pelenka a feje alá - 15 darab mindenképp, ha nem akarsz egész nap mosni.
A többi dolog már a szülők miatt beszerzendő. :) Én alapvetően azt szeretem, ha valami, amit használok, az jól működik. Ez általában azt jelenti, hogy jó minőségűt érdemes beszerezni pl. babakocsiból, gyerekülésből, de itt ugyanaz az igaz, mint a játékoknál; nem kell feltétlenül újat, bőven megteszi a jó állapotban lévő használt is. Jó előre átgondolni, hogy mire kell a babakocsi: ha a harmadikon laksz és nincs lift, ne vegyél egy monstrumot, mert sokszor kell majd egyedül cipelned - és még a törpe is ott lesz. Bútorból olyat érdemes, ami később is használható - komóddá alakítható pelenkázó (amúgy én az ágyon, meg a földön pelenkáztam a három kisebbet, az első kettőnél még azt hittem, kell pelenkázó. :) ), ha kiságyat veszel, olyan legyen, amit 4-5 évig tud használni (szerintem akkor is, ha kistesót tervezel, mert addigra lehet, hogy rájössz, hogy mégis jobb együtt aludni a picivel. :) ) A szekrény pénztárca függő, a gyereknek teljesen mindegy hol tárolod a ruhákat, de számíts rá, hogy nem csak az aktuálisan hordott darabokat kell eltenned, hanem a már kinőtt és a még nagy ruhákat is. :)
A többi ketyere - bébiőr, légzésfigyelő, orrszívó, minttudoménmégmi, mindenkinek anyai érzéseire van bízva, én nem tartom szükségesnek. Ez nem azt jelenti, hogy ne fogadnám el, ha valaki ezektől érzi biztonságban magát, csak én nem gondolom, hogy nélkülözhetetlenek.
Vannak rokonaim, barátaim, akik használnak, ajánlanak olyan dolgokat, amiktől én idegenkedem, és látom, hogy így is, úgy is felnőnek a gyerekek. Azért szeretem, ha általam kedvelt embereknek van teljesen más véleménye ezekről a dolgokról és hasznosságukról, mert így nő bennem a tolerancia, elfogadom, hogy nincs egyetlen jó út. :) Persze, azért hozzátartozik, hogy valami közös azért van bennünk, talán az alapok: a szeretet fontossága, és az, hogy nem tárgyként kezeljük a gyerekeinket. :) Egyetlen kivétel van, amit semmiképp nem ajánlanék - bár a mérsékelt használatát még el tudom fogadni (minimálisra csökkentve a benne töltött időt, kb napi 10 perc) - a bébikomp, a káros hatásairól bárhol olvashatsz, nem untatlak. :)
A fürdést kihagytam...nagykádban is lehet gyereket fürdetni, de első gyereknél, vagy ha hideg a fürdőszoba, ajánlott egy kiskádat beszerezni (a kiadásokhoz képest nem egy nagy összeg, elég a legegyszerűbb is - nekem ufó-élmény volt az a fajta, amiben nem kell tartani a gyerkőcöt, mert ki van alakítva műanyagból egy ülésszerűség benne). Amíg meg nem tanulod pontosan megtippelni a vízhőfokot, addig elkél egy vízhőmérő is. :)
Krémek, egyebek: a gyerkőc bőre hétszer vékonyabb, mint a felnőtteké, tehát minden vegyi anyag könnyebben megy át rajta, ezért nem ajánlom a babafürdetők nagy részét egyéves kor alatt. A gyógyszertári fürdetőt előbb fel kell kicsit melegíteni a kezedben, különben merő ragacs az egész, de legtöbbször a sima víz is lemossa a "koszt" a gyerekről - hiszen még nem autószerelő. :) Én a törlőkendőt sem szeretem (ami nem azt jelenti, hogy nem is használtam, főként utazásoknál, vagy ha siettem.) , mert tele van mindenféle vegyi anyaggal az is (saját tapasztalat alapján jöttem rá, hogy mitől sír még jobban a kicsípett popsijú gyerkőcöm, ha a szenzitív bőrre ajánlott törlőkendővel törlöm le a popsiját - még jobban csíp! :( ) Ha csak tehettem mindig vízzel öblítettem le pelenkázásnál a törpe popsiját. Popsikrém az kell. :)
Babamasszázs muszáj! :) A kapható babaolajak nagy része ásványi olaj, erre egyes gyerekek érzékenyek - apró piros pöttyök lettek az első gyerkőcömön - ezért inkább napraforgó- vagy ha flancolni akarsz; olívaolaj, ha még jobban, akkor a mandulaolajat ajánlanám masszázsra. :) De semmiképp ne hagyd ki, nem csak a gyereknek jó, hanem a szülőnek is - apuka is csinálhatja! :) Olyan együttlét ez, ami kellemes és hasznos is, akár mozgásfejlődés szempontjából, akár együttműködés tanulása szempontjából. Rá kell hangolódni a gyerkőcre, élvezni kell az együtt töltött perceket - ha még nincs gyereked, hidd el, hogy ez nem mindig fog menni, de sírással, cipeléssel, ringatással, hasfájással töltött órák után jó érzés, ha valamitől mindketten megnyugodtok. :) (Sajnos, ez sem működik mindig. :( )
Gyorsan az anyukáknak beszerzendőkről: sok hálóing, vagy gombolós ill bő nyakú felső - a sok legalább 4-5 darabot jelent. Nekem hasznos volt a melltartóbetét is, egy csomag után tudni fogod, hogy használod-e, vagy sem - otthon el lehet nélküle lenni, de ha bárhova mész, akkor általában szükség van rá. Szoptatós gyógynövénytea - nem azért mintha anélkül nem lehetne szoptatni, hanem , hogy biztosan igyál eleget szoptatás alatt. :) Egyszer belázasodtam attól, hogy nem ittam eleget! :( Mellszívó, akár pumpa, akár gép, szerintem felesleges, de ha úgy érzed nem tudsz létezni nélküle, akkor vegyél (használt is teljesen okés, úgyis állandóan fertőtleníteni kell.) Azt ne felejtsd el, hogy a tejelválasztás akkor indul be jobban, ha sikerül szinte teljesen kiürítened a cicidet - ez géppel nem fog menni, mindenképpen meg kell tanulnod kézzel is fejni - jó esetben ritkán van rá szükség, a gyerkőc, ha hagyod, elintézi ezt a részt. :)
A szoptatásról is rengeteget tudnék írni, nagyon mellette vagyok, és úgy gondolom, hogy nagyon sokan önbizalomhiányból fakadóan nem tudnak szoptatni. Most csak annyit erről, hogy higgy a természet bölcsességében, az anyának azért vannak a mellei, hogy táplálni tudja a csemetéjét. Próbálj, úgy hozzáállni, hogy ne legyen kétségeid, akkor gondjaid sem lesznek. (Nem akarok senkit megbántani, aki nem tudja szoptatni a törpéjét - szerintem nehezebb nekik, mert a szoptatásnál minden bonyolultabb, időigényesebb, tehát tulajdonképpen többet tesznek a gyerekeikért, mint akik szoptatnak. :) Gyerkőc szempontjából meg - én úgy gondolom - mindegy, az immunrendszere, az anyához való kötődése ezer más dolgon is múlik! )
Az anyáknak jó tanács: aludj, pihenj, amennyit csak tudsz, semmi ne legyen fontosabb annál, hogy kipihend magad! Valószínűleg úgysem fog menni, de legalább ne törődj avval, hogy mások, vagy magad szerint is lusta vagy. Eljön majd az az idő, amikor muszáj rohangálnod a gyerkőc után! :)
Most nézem, hogy inkább könyvet kellene írnom, mert így is jó hosszú lett, és még annyi írnivalóm lenne! :)
Ez a bejegyzés a TeszVesz blogger versenyén indul:
Jelentkezz Te is!
Hát én bizony már nem fogok mostanában babázni, de nagyon élveztem ezt az írást :)
VálaszTörlésMindent kiolvastam, jöhet a folytatás !
Köszönöm!
VálaszTörlésIgyekszem! :)
En is vegigolvastam, nagyon tetszett, es madjnem mindenben egyetertek. ;) az UFO-kad nekünk nagyon bejött, föleg elsö csemetenel! :D szavaztam is am! :)
VálaszTörlésKöszi! :))
TörlésTudom, hogy neked bejött az Ufo-kád. Lehet, hogy földönkívüli vagy? :))